Öppettider
Kontakt
Webbkameror
Väder, pister & liftar
Kartor
En

FIS Moguls World Cup

Världscupen i puckelpist 9 - 12 december

Idre Fjäll arrangerar världscupen i puckelpist den 9 - 11 december. Vi hälsar världseliten varmt välkomna till Idre Fjäll!

Datum för tävlingarna

Datum

9/12 - 11/12 WC Moguls

Följ tävlingarna på TV

För dig som inte kan vara på plats vill vi tipsa om att följa tävlingarna på TV. NENT Croup Viaplay/ TV 6 sänder i år hela världscuptävlingen under helgen. Värm chokladen, sätt dig i soffan och njut när världens bästa åkare gör upp på Idre Fjäll!

Information till övriga gäster

Under helgens tävlingar i puckelpist är Specialen avstängd. Välkomna att åka i våra andra backar och komma och titta på och heja fram puckelpiståkarna.

Tävlingsprogram Moguls World Cup Idre Fjäll

Program onsdag 8/12 Tid Plats
Men’s Mogul Inspection 09.45-10.05 Specialen
Course Preparation 10.05-10.20  
Men’s Mogul Training Session 1 10.20-11.00 Specialen
Course Preparation 11.00-11.10  
Men’s Mogul Training Session 2 11.10-11.50 Specialen
Women´s Mogul Inspection 11.50-12.10 Specialen
Course Preparation 12.10-12.25  
Women’s Mogul Training Session 1 12.25-13.05 Specialen
Course Preparation 13.05-13.15  
Women’s Mogul Training Session 2 13.15-13.55 Specialen
Mogul Course Review 14.00-14.10 Finish Area
Program torsdag 9/12 Tid Plats
Women´s Mogul Inspection 09.45-10.05 Specialen
Course Preparation 10.05-10.20  
Women’s Mogul Training Session 1 10.20-11.00 Specialen
Course Preparation 11.00-11.10  
Women’s Mogul Training Session 2 11.10-11.50  
Men´s Mogul Inspection 11.50-12.10 Specialen
Course Preparation 12.10-12.25  
Men´s Mogul Training Session 1 12.25-13.05 Specialen
Course Preparation 13.05-13.15  
Men´s Mogul Training Session 2 13.15-13.55  
Women´s Dual Mogul Qualification Draw + Men´s mogul Draw 17.30-18.15 ONLINE
Program fredag 10/12 Tid Plats
Women´s DM Qualifications + Men´s MO Qualifications
Women´s Dual Mogul Inspection 8.00-8.20 Specialen
Course Preparation 8.20-8.35  
Women´s Dual Mogul Qualification Training 8.35-9.15 Specialen
Course Preparation 9.15-9.25  
Forerunner (3) 9.25-9.30  
Women´s Dual Mogul Qualifications (45) 9.30-10.40 Specialen
Men´s Mogul Inspection 10.40-11.00 Specialen
Course Preparation 11.00-11.15  
Men´s Mogul Qualification Training 11.15-11.55  
Course Preparation 11.55-12.10  
Forerunner (3) 12.10-12.15  
Men´s Mogul Qualifications (65) 12.15-13.40  
Women´s Mogul Draw 17.30-18.15 ONLINE
Program lördag 11/12 Tid Plats
Women´s MO Qualifications + MO FINALS
Women’s Mogul Inspection 08.50-9.10 Specialen
Course Preparation 9.10-9.25  
Women´s Mogul Qualification Training 9.25-10.05 Specialen
Course Preparations 10.05-10.15  
Forerunner (3) 10.15-10.20  
Women´s Mogul Qualifications (45) 10.20-11.30 Specialen
BREAK 11.30-11.50  
Women´s and Men´s Mogul Finalist Inspection 11.50-12.05 Specialen
Course Preparation 12.05-12.15  
Women´s and Men´s Mogul Finalist Training 12.15-12.45 Specialen
Course Preparation 12.45-13.00  
Women´s Mogul Finals (F1) (16) 13.00-13.22  
Men´s Mogul Finals (F1) (16) 13.22-13.44  
Women´s Mogul Finals (F2) (6) 13.44-13.56  
Men´s Mogul Finals (F2) (6) 13.56-14.08  
Finish Area Awards Preparation 14.08-14.15  
Women´s Mogul Awards 14.15-14.20  
Men´s Mogul Awards 14.20-14.25  
FIS Podium Interviews 14.25-14.35  
Men´s Dual Mogul Qualification Draw 17.30-18.15 ONLINE
Program söndag 12/12 Tid Plats
Dual Mogul
Men´s Dual Mogul Inspection 8.30-8.50 Specialen
Course Preparations 8.50-9.05  
Men´s Dual Mogul Qualification Training 9.05-9.45 Specialen
Course Preparations 9.45-10.00  
Forerunner (3) 10.00-10.05  
Men´s Dual Mogul Qualifications (65) 10.05-11.30 Specialen
BREAK 11.30-11.45  
Women´s and Men´s Dual Mogul Finalist Inspection 11.45-12.05 Specialen
Course Preparations 12.05-12.15  
Women´s and Men´s Dual Mogul Finalist Training 12.15-12.45 Specialen
Course Preparation 12.45-13.00  
Women´s Dual Mogul Final (Round of 16) 13.00-13.12  
Men´s Dual Mogul Final (Round of 16) 13.12-13.24  
Women´s Dual Mogul Final (Quarter Final) 13.24-13.32  
Men´s Dual Mogul Final (Quarter Final) 13.32-13.40  
Women´s Dual Mogul Final (Semi Final) 13.40-13.46  
Men´s Dual Mogul Final (Semi Final) 13.46-13.52  
Women´s Dual Mogul Final (Final) 13.52-13.58  
Men´s Dual Mogul Final (Final) 13.58-14.04  
Finish Area Awards Preparation 14.04-14.10  
Women´s Dual Mogul Awards 14.10-14.15  
Men´s Dual Mogul Awards 14.15-14.20  
FIS Podium Interviews 14.20-14.30